Дисципліноване бачення. Школа/Disciplined Vision. School

Дисципліноване бачення. Школа

Лада Наконечна 

11 червня - 31 липня 2021

галерея Арстсвіт, Дніпро
Виставка «Дисципліноване бачення. Школа»* — про встановлення певного режиму бачення завдяки художнім методам, що практикуються в системі мистецької освіти. Вихована на зразках мутованого соціалістичного реалізму сучасна людина виявляє нездатність бачити та осмислювати стан речей у всіх його складнощах та суперечностях.


Радянський період заклав основу мистецької школи як традиції і як освітньої системи. Художні школи, коледжі, академії й надалі невідрефлексовано пропонують радянські настанови — відтворення позитивно-типових рис уявного реального та навмисного ігнорування довколишньої дійсності. Такі настанови стоять на захисті виключної правди будь-якої ідеології. 


Для виявлення цих механізмів маніпуляцій сприйняттям я використала твори індустріальної тематики радянського періоду українського мистецтва з колекції галереї Артсвіт. Для створення «Ловців хмар», «Слави в ракурсі», «Носа Давида» та інших робіт я обираю звичні для освітнього процесу інструменти та матеріали — копіювання, штудіювання засобами малюнку, використання штучного освітлення для моделювання форми об’єктів, масштабування тощо. Переймаючи ідеї наслідування та повторення як навчального методу, я дію з наміром оприявнити вибірковість побаченого та фрагментарність обраного, що призводить до протилежних першоджерелу формовиражень. Виставка працює переважно зі світлом як змістовим елементом, метафорою знання, або з його функціями не лише освітлення, але й засліплення. Метою моєї гри з відтворення мистецької мови — гри, заснованої на підважуванні настанов ідеалізації, які цю мову сформували, — є виявлення часткової сліпоти дисциплінованого школою бачення. 

     Лада Наконечна
_________

*друга після виставки «Дисципліноване бачення», яка триває в Національному художньому музеї України.